top of page
  • Zdjęcie autoraPaulina Cegłowska

TRENDY OGRODNICZE 2021

Dla większości z nas jeszcze rok temu uprawa roślin kojarzyła się z uschniętą paprotką i przelanym kaktusem. Pomiędzy pracą, a domem mało kto miał czas na zgłębianie tematyki związanej z ogrodnictwem i pielęgnacją roślin. Nasze zainteresowanie roślinami ograniczało się do impulsywnego zakupu sadzonki w markecie i późniejszym kombinowaniem co to w sumie jest. Jednak ostatni rok wywrócił nasz świat do góry nogami. Nagle zostaliśmy zamknięci w czterech ścianach z pracą zdalną i tą marną paprotką oraz zgniłym kaktusem... i chyba zrobiło się nam trochę głupio. Przynajmniej tak mówią dane. W analizie Google Trends, hasła związane z roślinami, ogrodem, balkonem czy ogródkiem warzywnym osiągnęły wzrost o ponad 60 %, porównując kwiecień 2019 do kwietnia 2020 roku. Dlatego jeżeli jeszcze nie zajęliśmy się tematem ogrodnictwa to w tym roku zdecydowanie powinno się to znaleźć na początku naszej listy celów na rok 2021. Nie ważne czy będzie to ogród, balkon czy chociaż zielony parapet, wszędzie możemy stworzyć swoje urban jungle.


10 NAJWAŻNIEJSZYCH TRENDÓW OGRODNICZYCH 2021 ROKU


1. Kontrastowe zestawienie od Panatone

Jak co roku Panatone, czyli światowy lider w dyktowaniu trendów kolorystycznych w modzie i designie wybrał barwy, z którymi najczęściej będziemy się spotykać w nadchodzącym sezonie. W tym roku najmodniejsze dodatki do naszych wnętrz, balkonów oraz tarasów pojawią się w odcieniach kojącego Ultimate Grey i optymistycznego Illuminating Yellow.

Szarość od już od paru sezonów zagościła w naszych wnętrzach i ogrodach. Najczęściej spotykamy ją jako uspokajające i stonowane tło w postaci betonowej ściany lub ceramicznych płyt tarasowych. Żółć to nowość. Radość i optymizm. Kojarząc się ze słońcem przypomina nam o upragnionych podróżach i egzotycznych wakacjach.


2. Naturalne materiały, kolory i faktury

Ciekawe i kontrastowe zestawienie faktur i kolorów to klucz do sukcesu w tworzeniu nietuzinkowej przestrzeni. Jednak wykorzystanie naturalnych materiałów, kolorów i faktur sprawi, że uzyskamy efekt niesamowicie designerski.

Ta zasada tyczy się każdego wnętrza i elementu naszego ogrodu. Ważne są detale i ich przestrzenne komponowanie. Warto dodać interesujące dodatki, które nadadzą charakteru naszym ogrodom - w założeniach naturalistycznych idealnie sprawdzi się lustro wody, ścieżka wykonana z naturalnych kamieni oraz dodatki z ceramiki i terakoty oraz stali typu corten.


3. Eco boho

Kolejny sezon w naszych Eco Boho to wyszukany styl pełen radości - połączenie oryginalności z ekologicznym podejściem do życia. Charakteryzuje się bogatą ornamentyką i energetyczną kompozycją barw. Chociaż główną zasadą stylu boho jest brak zasad, można w nim zaobserwować typowe dla niego cechy.

To przede wszystkim swoboda i niezależność. To mieszanie ze sobą elementów odległych od siebie formami, materiałami i pochodzeniem. To bardzo często nadanie drugiego życia przedmiotom już nieużywanym oraz ozdobienie ich niepowtarzalnymi dekoracjami z egzotycznych podróży.

Styl eco boho bardzo dobrze łączy się z roślinami - tymi egzotycznymi do wnętrz jak i naszymi rodzimymi na balkonach czy w ogrodach. Idealnie dopełnią go zasuszone bukiety i części rośliny z naszych podróży - tych małych i dużych.


4. Podwyższane grządki

Podwyższane grządki to zdecydowany hit ostatniego i nadchodzącego sezonu. To propozycja stworzenia estetycznego warzywnika przydomowego i doskonały sposób polaczenia zabawy z nauką.

Podwyższone grządki to doskonały sposób na uprawę roślin jadalnych - nawet na niewielkiej przestrzeni. Możemy postawić je w ogrodzie lub na tarasie - tworząc spójną i elegancką przestrzeń. Takie grządki zazwyczaj podniesione są do wysokości pasa - pozwalając osobom kontuzjowanym, starszym i niepełnosprawnym uprawiać warzywa bez potrzeby schylania się.


5. Wnętrza pełne zieleni

Rośliny w domu dają nam możliwość stworzenia niepowtarzalnych wnętrz oraz dają nam wiele korzyści zdrowotnych - oczyszczają powietrze oraz mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. W połączeniu z interesującymi donicami stworzą niepowtarzalną przestrzeń w naszym mieszkaniu, na balkonie czy biurze.

Wybór gatunku rośliny warto dobrać od naszego doświadczenia, umiejętności oraz pomieszczenia, w którym będą się znajdowały. Dla początkujących najbardziej się sprawdzą średniej wysokości rośliny o małych wymaganiach.


6. Suche bukiety

Chyba moim ulubionym trendem na nadchodzący sezon jest wielki powrót suszonych bukietów w nowym nowoczesnym wydaniu. Czemu powrót? Ponieważ jest to tradycja sięgająca w Polsce setek lat. W tym roku zdecydowanie królują minimalistyczne kompozycje bez przepychu. Często jednogatunkowe lub zachowane w jednej stonowanej kolorystyce.

Kompozycje z suchych kwiatów i roślin nie podlegają żadnym ścisłym zasadom. Możemy zakomponować je w każdym pomieszczeniu oraz w dowolnej formie.

Możemy wykonać je sami z materiałów zebranych podczas jesiennego spaceru lub kupić w lokalnej kwiaciarni. W tym roku wiele firm oferuje sprzedaż bukietów również online z dostawą pod drzwi.


7. Monochromatyczny ogród w stylu rustykalnym

Monochrematyczny ogród rustykalny to spokój i błogość w wiejskim wydaniu. Miękkie linie, stonowana kolorystyka i przytulność otulająca nas z każdej strony.

Stonowana monochromatyczna paleta kolorystyczna przepełniona bielą sprawia, że czujemy się po prostu miło i lekko. W takim otoczeniu łatwo zapomnieć o troskach dnia powszedniego - poczuć się bajkowo i elegancko. W takim ogrodzie powinna dominować lekkość postawiona w kontraście ze statycznością i obfitością. W takiej kompozycji najważniejsze jest wyczucie najmniejszych detali i niuansów - jest to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych do osiągnięcia trendów.


8. Ogród dla każdego - przyjazny dla dzieci i środowiska

W nadchodzącym sezonie, warto skupić się na stworzeniu przestrzeni dla każdego Przestrzeni, w której na nowo poczujemy chęć do zabaw i przebywania na zewnątrz. Przestrzeni, która zadba o nas i otaczające nas środowisko.

Ogród jest integralną częścią domu dlatego warto aby podczas planowania miejsca dla dzieci, zwrócić uwagę na dobór materiałów, faktur i kolorów tak aby nowopowstałe elementy wpasowały się w otoczenie. Zamiast plastikowych domków i piaskownic zdecydujmy się na drewniane zamienniki. Jeżeli cierpimy na nadmiar wolnego czasu w internecie znajdziemy wiele rozwiązań jak zagospodarować naszą przestrzeni samodzielnie – na przykład jak stworzyć ścieżkę sensoryczną lub tablicę do malowania dla naszych pociech.

Jeżeli mamy duży ogród warto wydzielić w nim strefę, która będzie przeznaczona do medytacji lub ćwiczeń na świeżym powietrzu. Przez zastosowanie paru elementów możemy stworzyć wnętrze, w którym będziemy mogli zaczerpnąć odrobiny ruchu i w spokoju wśród zieleni.

Poza nami w ogrodzie przebywają też ptaki, pszczoły murarki, jeże i inne drobne zwierzęta - warto stworzyć rozwiązania korzystne dla ułatwienia im przebywania w naszym ogrodzie.


9. Ziołowy parapet

Brak ogrodu lub balkonu nie wyklucza cię z bycia pełnoprawnym ogrodnikiem! Zielony parapet to rozwiązanie dla miłośników ogrodnictwa bez przestrzeni do uprawy roślin.

Najlepiej i najłatwiej zacząć od kuchennego parapetu - przeznaczając je na pojemnikową uprawę ziół zapewnimy sobie stały dostęp do świeżych apetycznych dodateków do potraw lub napojów. Zioła na parapecie możesz uprawiać pojedynczo w małych pojemnikach lub zgrupować je w dekoracyjne kępy.


10. Lustra, lustra i jeszcze raz lustra

Lustra coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach i na tarasach. Jest to element niezwykle dekoracyjny - optycznie powiększający każdą przestrzeń. Odpowiednio umieszczone lustro doświetli nam ciemne zakątki ogrodu, podkreśli fakturę i kolor roślin oraz wprowadzi element tajemniczości i pobudzi nasze zmysły. Umieszczone na końcu osi widokowej sprawią wrażenie, że ogród ciągnie się dalej.

Wszystkie zdjęcia inspiracji pochodzą z portalu Pinterest.com i zapisane są w sekcji "Trendy 2021" https://pl.pinterest.com/multiplantapl/trendy-2021/


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page